A sport társadalmi szerepéről egy korábbi cikkben írtunk, így tegnap kimentünk a StreetWorkout világbajnoki selejtezőre, amit a Szabadtéri Testnevelési Egyesület és a HardBodyHang szervezett és mi is támogattunk. A HBH 2012-ben fejlesztette ki a KOCKA-t, ami bekerült a Benetton által támogatott világ száz legjobb társadalmi jellegű projektjébe, de benne voltak a Fiatalok Lendületben és a Climate-KIC innovációs programjában is. A Benettonos nyereményből állították fel első pályájukat a Petőfi híd budai hídfőjénél. Erdélyi Tomi formatervező, Csepregi Szabi az üzleti részével foglalkozik, de együtt hegesztenek a Rákóczi tér mögötti műhelyben. Szabival beszélgettünk.
Ez a StreetWorkout tulajdonképpen az utcai szertorna?
Szinte teljesen, van talaj része, korlát, rúd és ló is, bár utóbbinak csak a két fogantyúját használjuk.
De gyűrűt nem látok, vagy az is van?
Itthon nincs, én legalábbis nem nagyon tudok róla, ez már egy kicsit bonyolultabb rendszer, sokkal szigorúbb szabályozás vonatkozik rá, mint a kockára. De például most padokat tervezünk, mert a Petőfi hídi pályánál nem tudnak a srácok hova pakolni, szóval mindig van valami új.
Mikor jött be a StreetWorkout hozzánk?
Úgy tudom, hogy az amerikai külvárosokban indúlt, nálunk közel 10 éve van jelen, de itt, mármint Közép-Kelet Európában elképesztően népszerű és az USA után az Oroszok a legnagyobbak. A tavalyi VB-t egyébként egy ukrán srác nyerte, a világkupán pedig egy szerb gyerek lett a harmadik, aki most itt van a zsűriben is. Régebben jó, ha egy-két verseny volt évente, idén viszont tele van a nyár; megyünk fesztiválokra, rendezvényekre és persze versenyekre is.
Mitől ilyen népszerű ez a sport?
Szerintem leginkább azért, mert nem kell hozzá semmi, úgy értem szinte semmilyen eszköz. Minél egyszerűbb és elérhetőbb egy sport, annál több embert vonz, így van ez a focival is, mondjuk ahhoz már kell egy labda. Aki ebbe beleszeret, az otthon, az utcán mindenhol lóg, persze az a legjobb, ha vannak profi pályák, de tényleg nincs ennél egyszerűbb és olcsóbb mozgás. A gazdasági válság egyébként sokat segített a sportágnak, az elmúlt években nagyon meglendült.
Egy ilyen pálya, ami itt is van mennyibe kerül?
Ez a KOCKA a korlátokkal együtt egymillió Ft., ami kb. egy játszótéri hinta árának felel meg.
Milyen pályák vannak itthon?
Egyre több szerencsére, nekünk már 6 is kint van, bár egyik sem megrendelés volt, pályázatokból raktuk össze. Van a Petőfi hídnál, a Margitszigeten nektek köszönhetően, az Országbíró Sétányon, Kispesten, Óbudán és az Elte sporttelepen is. Rendeltek viszont párizsból, Hongkongból, de pl. jövő héten megyünk Ausztriába, Brassóba és jövőre Kolozsváron lesz egy szuburbán fejlesztési projekt az Erasmus program keretében.
Akkor, ha minden parkban lenne egy ilyen az is kevés lenne?
Ha meglátsz egy ilyet amin lógni lehet, nem tudod visszatartani magad, tök mindegy hány éves vagy! Versenyzők pl. minden korosztályból vannak, ismerek 8 éves srácokat, de 50 felett is voltak már itt!
***
A HBH csapatot folyamatosan hívjuk a fővárosi rendezvényekre, ugyanis a kockát egy kombi autóba be lehet pakolni és kb. fél óra alatt fel lehet állítani. Fontos része lehet ez a sport a városfejlesztésnek, hiszen az eszköz maga olcsó, egyszeri befektetés és kivétel nélkül mindenki számára elérhető, így óriási szociális hatása van. A versenyen egyébként egy mozgássérült srác is megjelent, aki a tolószékből húzta fel magát és csinálta a gyakorlatokat.
második helyezett - Montvai Tamás, harmadik helyezett - Szarka Ákos (képen)
Elképesztő mennyi sport nő ki mostanában a városból, eszembe is jutott - tudunk olyan nagyvárosról aminek sportturizmusa van?
MB